Olyan ez az IWIW név, hogy rögvest gyerekkorom “madárnyelve” jut eszembe: a trükk az volt, hogy egy tetszőleges kezdő mássalhangzóval megismételjük a szótagot, pl. Hopogy vapagy? — a hogy vagy helyett.
Szóval, a minap egy kedves régi jóemberem meghívott erre az iwiw oldalra. (Az igazság az, hogy korábban, valamikor októberben kaptam már egy meghívót, de addig-addig halogattam a bejelentkezés maceráját, hogy időközben lejárt.

Na, most aztán végigmentem a macerán. Nem volt egyszerű, elég szarul néz ki a regisztrációs oldal: a lábléc (footer) takarja a kitöltendő mezőket, akár Firefoxban, akár Internet Exploderben nézed. Időnként meg egyszerűen nem hajlandó működni. Első nap a kereső soha nem talált semmit és senkit. Másnapra aztán megemberelte magát a gépezet (<== milyen hülye szókapcsolat!), és kezdtem felfedezni ismerősöket.

Ez az ismerősvadászat szórakoztató. Természetesen, a legizgalmasabb darab mindig azt írja ki, hogy HIBA.
Erre próbálok kattintgatni:

6.3 Mi az a legrövidebb út?

Egy még ismeretlen személy adatlapján a legrövidebb út funkcióval tudod megnézni, hogy milyen ismerőseiden keresztül, és hány lépésből ismerheted.

Ha valaki már ismerősöd, értelemszerűen ez a funkció érvényét veszti, hiszen elsőfokú kapcsolat áll fent közted és az ismerősöd között. Így ismerősök adatlapján ez a funkció már nem szerepel.

Rögtön tudtam, hogy erről mi ugrik be, csak éppen magyarul nem találtam a pontos fordítását az elméletnek. Angolul: Six degrees of separation. Az angol Wikipédia igen részletesen tárgyalja a fenti elméletet. Aztán — hála Karinthynak — megtaláltam a csökevényes magyar cikket is a (magyar) Wikipédiában: Hat lépés távolság, amelyben így van leírva a lényeg: A hat lépés távolság elmélet szerint a Földön bárki kapcsolatba hozható bárkivel egy ismeretségi láncon keresztül, melyben a két végpont között maximálisan öt elem van.

[Mellesleg, hadd illusztráljuk a magyar cikkben emlegetett szótári “hat hivatkozás szabályt” avval, hogy miként fedeztem fel a magyar változatot:
1. Google keresés (mert nem jutott eszembe az elmélet neve, csak a lényege): “six people distance from the president theory”
2. Legelső találat a Wikipedia cikke – Six degrees of separation – Wikipedia, the free encyclopedia
3. Ebben Karinthy nevére kattintva, eljutunk a róla szóló angol cikkhez – Frigyes Karinthy
4. Baloldalt, a nyelvek menüben megnézem, hogy van-é Magyar link, és arra katt – itt a magyar cikk Karinthyról, és benne ez a mondat: 1929-es Láncszemek című novellájában megalapozza a hat lépés távolság elméletét, mely később világhíres lett, főként a vele foglalkozó tudósok és művészek által.
5. hat lépés távolság – ez egy kattintható link az életrajzban
6. Ez már nem is kell…]

Ezen a kontinensen furtonfeszt idézik ezt a teóriát, legfőképpen olyan formában, hogy e hat lépéses lánc révén bárki kapcsolatba kerülhet az Egyesült Államok elnökével. De soha senki nem említi (mert nem tudják), hogy a mi Karinthynktól ered az ötlet, hogy ő fogalmazta ezt meg először 1929-ben.

Vissza az iwiw-hez. Ha az a Legrövidebb út nevű bizbasz nem azt írná ki folyton pirossal, hogy WiWD hiba, akkor ellenőrizhetném, hogy a fenti elmélet szerint hatnál több ember nem kellene, hogy legyen a “rövid útban”. Tán egy szép nap elkezd működni az is.

Ha valakinek működik ez a Legrövidebb út c. herkentyű, akkor szóljon hozzá alant, és meséljen…

Megosztom

3 comments on “(M)iwiw(awan)?

  • Köszi a cikk-linket. Ahogy nézem, tartalmában igen hasonlatos az angol Wikipédia cikkhez, így ha valaki nekivág a magyar cikk kiegészítéséhez, a metazinben jó nyersanyagot talál.

    Amúgy, most már itt az ideje, hogy néhány bloggolót, köztük téged is, belinkeljek…

Comments are closed.