Ekkor már emigráns érzi, hogy fogalomtisztázásra van szükség, és a lista 41. üzenetében ezt írja (rövidített szöveg):


Subject: Hangosan gondolkodom…

Kedves Lista!

Ha jól számolom, még egy hete sincs, hogy elindult a tapogatozó ismerkedés ezen a (lobby)listán. Egyelőre a legnagyobb eredménynek azt könyvelném el, hogy – sok más internetes vitafórummal ellentétben – itt rendkívül civilizáltan cserélődik az eszme… Nem akarom a Moderátor elől elenni a kenyeret, de néhány gondolatomat közreadnám, a stíluson túl is. […]

1. Egy nyelv(észet)i kérdés. Lobby (netán lobbi) avagy sem? […]

2. Egy ál-nyelvi kérdés. Még mindig a címnél – magyar vagy nem magyar… Itt sajnos több félreértés keletkezett már.

2.1. A Lista nyelve. Az én olvasatomban eddig fel sem merült az a kérdés, vajon milyen nyelven kommunikáljunk ezen a listán, de furamód válasz már adódott rá. Miszerint legyen magyar, ill. fordítsuk le a másnyelvű hozzászólást stb. Van nekem is válaszom erre a meg nem fogalmazott kérdésre, de majd később.

2.2. Név. Erdélyi Lobby avagy Erdélyi Magyar Lobby? Látszólag békésen megegyeztünk ebben a kérdésben is, pedig a dolog mélyebb elemzést is megérdemelt volna. Mivel feltételezésem szerint a Lobby és a Lista Erdély JÖVŐJÉVEL szeretne foglalkozni (szóljatok, ha nem így van!!!), a névválasztásban/névadásban kicsit – preferált – jövőképünk is benne van. Magyarán: több hozzászólás mintha arra utalt volna, hogy Erdély jövőjét NEM egy Nagy Magyar Álom részeként képzelik el. Ha pedig nem, akkor a jelenlegi helyzetből kivezető lehetséges kiutak (fokozatok): autonómia, föderalizálás, függetlenség. Számomra ezt jelentette a névmódosítás – és ezért értettem egyet.

2.3. Amennyiben a fenti tételezés igaz, akkor annak folyományai vannak!

2.3.1. Szembe kell nézni azzal a ténnyel, hogy az említett fokozatok egyike sem valósítható meg az erdélyi románok nélkül. Nem Bukarest! az erdélyiek, mondom. Igen gyakran tapasztalom, hogy amikor magyarul beszélő emberek Erdély – teszem azt – függetlenségét szóba hozzák, tulajdonképpen egy “magyar” Erdélyre gondolnak, ahonnan valami csoda majd eltunteti a románokat…

2.3.2. Hetven éve próbálták/próbáltuk MAGYAR SÉRELMI POLITIKAKÉNT eladni, elfogadtatni, megolda(t)ni Erdély kérdését. Nem ment. (Ha ment volna, most nem lenne szükség erre a listára.) Mi lenne, ha ezúttal másképpen – regionális függetlenségi követelés […] formájában állnánk a világ elé??? Annál is inkább, mert most már az erdélyi románság értelmesebbje is kezd erre gondolni […]

2.3.3. Ehhez viszont teljesen újfajta stratégiára, másfajta dokumentációra, a sérelmi politikában nem használatos érvekre, és más partnerekre van szükség. Csak úgy mellékesen pl. a román-magyar-német nyelvű “keleti” Svájcot felejtsd el, hiszen német alig akad már, de ott lesz/van harmadik nyelvként a cigány!!!

2.3.4. Na, most akkor mit szóltok, hogyan kellene kinéznie annak a […moderator] által elképzelt, megálmodott információs anyagnak? Mondjuk a fentiek fényében.

2.4. Itt és így kanyarodnék vissza a valódi nyelvi kérdéshez: ezek után megszabhatjuk-e, hogy milyen nyelv a kötelező? Persze tudom, szinte mindenki esetében a tényleges nyelvtudás (ill. hiánya) szab határt a “toleranciának”, de… Óvatosan ezért úgy fogalmaznék: a lista jelenlegi munkanyelve a magyar, ám nem zárkózunk el más nyelvektől sem.

3. Gondolom egyértelmű ezek után, hogy elegendő nekünk “csak” az erdélyi kérdéssel foglalkozni. Nem elzárkózás ez, hanem a lényegre való koncentrálás. Lehet, hogy más területek számára is ez vagy hasonló a járható út, lehet hogy nem. Nem tudom – és ezért erdélyiként nem is akarok helyettük, nevükben szólni. Elég nekem a magam baja 🙂

4. Erdélyben született, magyarul beszélő, közép-európai mentalitású “wilagwandor”-nak tekintem magam… Lényegtelen, hogy most éppen hol. Mindenütt ugyanazt az álmot dédelgetem. ÉS TI???
Üdv mindenkinek, áldás, békesség!

Azóta emigráns a függetlenség helyett inkább autonómiát mondana, mert sokat olvassa a Provinciát, de ez mindegy, mert természetesen, jóformán semmi reagálás nem érkezik az eszmefutamra. Ám néhányan csökönyösen kitartanak “összmagyar” vesszőparipáik mellett.

Gondolkodtam a cimvaltozasokon (pl. a “lobby”-t kicserelni magyar szora.
Problemam az, hogy a lista kizarolag erdelyi, vagy a tobbi elszakitott
teruletek problemaival is foglalkozik, illetve lobbizik erdekukben?
Amennyiben igen, lehetne “Karpatmedence” lobbira valtoztatni? Persze a
logikus nev “anti-Trianon” lenne, de nyilvanvalo okokbol, ezt nem
javasolnam.

En nem vagyok semmi jonak az elrontoja, de ha Erdelyrol akarunk Lobby-zni akkor logikusan nem lehet az egesz Karpatmedencerol beszelni. Ha pedig a Karpat medencerol akarunk Lobbyzni akkor azt ne hivjuk Erdelyi-nek. En szerintem jobb ha valaki a karpatmedencet szetvalasztva Erdely-i, Felvidek-i, Karpatalja-i es Delvidek-i Lobbit vezet, mert a sorskerdesek azokon a helyeken nem azonosak. Talan tevedek. Tobbseg dontson

En is fontosnak tartottam a karpatmedencet is belevenni, ha Ti is bele egyeztek. Azonban ha mi Karpat medencet irunk akkor geografiai pontossaggal a Delvidek es Burgenland nem esne bele. Ha pedig a Karpat – Duna -Dravanak hivnank akkor a azok a magyar szarmazasuak nem lenenek bele akik ezen teruleten kivul esnek, mint peldaul a Csango magyarok, vagy a Kazahasztan-i magyarok akikrol keveset lehet hallani. Fel kell kutatnunk a Sziberiaba elhurcolt magyarokat is es azok helyzeten is segiteni. Tehat ha mindenkit bele akarunk venni, meg az anya orszagot is akkor viszont talan jo lenne : OSSZMAGYARSAG LOBBYNAK NEVEZNI. Gondolkozzatok rajta. En ahogy mondtam semmihez nem ragaszkodom, csak javasolok.

Moderátor is észbekap egy idő után, és siet kijelenteni:

Kedves barátaim!

Elmúlasztottam megtenni az indító felhívásban, így most megteszem.

Mi is a lobbizás?

Szervezett munka elsősorban döntéshozók, de nem utolsósorban a közvélemény meggyőzésére, befolyásolására, azért, hogy egy bizonyos cél érdekében tegyenek vagy ne tegyenek valamit.
Mi tehát főleg kérünk, és nem adunk. Azaz adunk is, közvetlenül, áttételesen, annak a közösségnek, amelyért tevékenykedünk.

Az Erdélyi Lobby jelenlegi célja Erdély közigazgatási, gazdasági autonómiájának kivívása a román állam alkotmányos keretein belül.

Ha ezt a célt elértük, akkor az autonóm Erdély érdekeiért fogunk tovább küzdeni.

Üdvözlettel:

De már szinte minden hiába. Emigráns még kap egyszer egy pozitív visszajelzést hosszas dörgedelmére: Analizised es distinkcioid nagyon erdekesek. Ám ugyanannak az üzenetnek a folytatása már elkeserítő:

Ha igy nezzuk a dolgot, es reszletesen belemegyunk az Erdelyi problema megoldasaba, akkor valoban az Erdely cim alkalmas, De akkor javasolnam, hogy a masik teruletek is allitsanak fel egy listat. Viszont akkor kellene egy osszefogo lista azokkal a problemakkal foglalkozni, amelyek kozosek mindnegy terulet magyarsaganak. Vagy egy altalanos listan belul al-problemakorok? Mit szoltok hozza? Nem leven erdelyi (Dunantul szulottje vagyok) nekem egyforman kedves es fontos mind a negy terulet, sot, meg Burgenlandot is szeretnem bekapcsolni, ahol a magyarsag valoban kiveszoben van.

Megosztom

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.